Neler Oldu Kyrie?

Dün gece yaşanan gelişmeler basketbol dünyasını sarstı. Chris Paul, Paul George, Jimmy Butler ve Gordon Hayward gibi süper starların takım değiştirdiği yaz döneminde dün aldığımız haber hepsini geride bıraktı. Cleveland Cavaliers‘ın “vazgeçilmez” olarak gördüğü Kyrie Irving takımdan takas edilmek istediğini açıkladı. Her şeyden önce sorabildiğim tek soru finallerin son maçından beri hayatında neler oldu Kyrie? LeBron James ile daha fazla oynamak istemediğini açıklayan Kyrie, finallerin hemen ardından yapılan basın toplantısında sadece LeBron’dan bahsedip, bunları söylemişti.

“Bazıları onun muhteşemliğin sınırında yürüdüğünü düşünüyor. Ben bu çizgiyi tamamen aştığını düşünüyorum. Adam gerçekten inanılmaz. Bu adamla oynadığım süre boyunca ondan öğrenebildiğim her şeyi öğrenmezsem kendime saygısızlık etmiş olurum. Her gün kendinden ve bizden daha fazlasını talep eden eksiksiz bir profesyonel. Her şeyin nasıl işlediğini anlayan bir zekaya sahip. LeBron uzun bir süredir bu ligde, ve sizin aranızda olan bazı muhabirler dahil olmak üzere, bütün dünyanın karşısında olmasına alışık. İster inanın ister inanmayın, o hala gelmeye devam ediyor.

Ben her seferinde savaşa gittiğimde onun gibi birinin yanında yer almak istiyorum çünkü ondan ne bekleyeceğimi biliyorum. Onun yanında geriye çekilemezsiniz, onun seviyesine gelmek zorundasınız. Benim de yapmam gereken bu. Ondan çok şey öğrendim ve onunla daha fazla gurur duyamazdım. Her şeyini parkede bıraktı. Finallerde triple double ortalaması tutturdu dostum. Bunu da LeBron’un hiç bahsedilmeyen başarılarına ekleyin.”

LeBron’un Kyrie’nin bu kararından tamamen habersiz olduğunu, hazırlıksız yakalandığını ve hayal kırıklığı içinde olduğunu belirtelim. Kyrie’nin menajeri konu hakkında “Şu an söyleyebileceğim, birkaç hafta önce takımla oturup Kyrie’nin takımdaki geleceği hakkında senaryolar üzerinde konuştuk. Bu toplantının içerikleri şu anlık gizli kalacak.” açıklamalarını yaptı.

Kyrie’nin bu kararı herkesi şok etmiş olsa da bunun sinyallerini aslında vermiştik. LeBron’un takımın geleceği hakkında “endişeli” olduğunu yaklaşık 4 gün önce açıkladık. Kyrie’nin Cavaliers hakkındaki “Garip bir durumdayız” haberinden iki gün geçti. LeBron’un Cavaliers’ın geleceği hakkında endişeli olması kadar Kyrie’nin de endişeli olması gayet doğal aslında. Kyrie, LeBron’un gölgesinde olmaktan sıkıldığını ve bir takımın ilk opsiyonu olmak istediğini de belirtmiş. Aslında onun istediği tek şey bir takımın kaderini tek başına değiştirebileceğini kanıtlamak. Bu kararı ile değiştirecek de, hatta bir takımın değil birçok takımın.

Fakat yine de LeBron’un yanında oynayan bir süper starken, Doğu Konferansı’nda açık ara finallere giden en kolay yoldayken takas istemek hayal gücümüzü zorluyor.

kyrie irving
Bir zamanlar LeBron James ve Kyrie Irving.

Peki şimdi ne olacak? Kyrie ve ekibi Cavaliers’a 4 takım için yeşil ışık yaktı: San Antonio Spurs, Miami Heat, New York Knicks ve Minnesota Timberwolves. Aralarında en çok öne çıkan takım Spurs. Kawhi Leonard ve Kyrie’yi beraber izlemek, Kyrie gibi bir yıldızı Gregg Popovich komutasında görmek güzel olabilir. Eminim Spurs cephesi de aynı şekilde düşünüyordur. Bu hamleyle Golden State Warriors ile aralarındaki farkı bir anda çok hızlı şekilde kısaltabilirler.

Cavaliers cephesinde ise tam anlamıya yangın var. Belki de takım olarak NBA tarihin en kötü yaz sezonunu geçiriyor olabilirler. LeBron James’in sürekli gideceğinin konuşulması, Kevin Love’ın takaslarda kullanılması ve Kyrie Irving’i takas talebi. Bence hala bunların tek suçlusu var: Takım sahibi Dan Gilbert.

Arkanıza yaslanın ve kemerlerinizi bağlayın, transfer sezonu ve NBA’in geleceği bambaşka bir hal aldı.

Yazar: Renç Korzay

(https://www.thescore.com/news/1336846)
(https://basketball.realgm.com/wiretap/246978/Kyrie-Irving-Requests-Trades-From-Cavaliers)