Beklentilerimizin Çok Altında Kaldı

12 ay önce çoğumuz sabahın köründe yerimizden sıçrayarak “Smaç yarışması geri döndü!”, “İşte bu ya!” diye kaç kere bağırdık acaba? Zach LaVine – Aaron Gordon düellosu gerçekten tüm zamanların top 3’üne girecek bir yarışma niteliğindeydi. Belki de bu yüzden vasat geçen yetenek ve 3’lük yarışmasından sonra hepimiz büyük bir heyecanla smaç yarışmasını bekliyorduk. Gordon’un neler sergileyebileceğini biliyorduk ve Derrick Jones Jr ise basketbolseverleri çok heyecanlandıran bir isimdi. Ancak basketbol severler sabah kurdukları alamları keşke kurmasalardı.

Genel olarak vasat geçen yarışmada ilk turdaki Glenn Robinson ve Derrick Jones smaçları akılda kalırken, Gordon’un kaçırdığı smaçlar, salondaki bütün enerjiyi alt üst etti. Efsaneler Chris Webber, Alanzo Mourning, Dominique Wilkins, David Robinson ve Garry Payton’dan oluşan jürinin oyladığı gecedeki smaçları sizler için tek tek yorumladık. Daha az smaç kaçıran oyuncunun kazandığı gecede Glenn Robinson, Derrick Jones’u yenerek ödülün sahibi oldu.

Birinci Tur Birinci Ayak

DeAndre Jordan – 41

İlk smaca gelen oyuncuda  sinirler biraz gergin olur. Zorluk derecesi çok yüksek olmayan bir smaç olsa da, Jordan yaratıcı bir smaca başvurarak DJ Khaled’i sahaya aldı. Khaled bir elinde top, bir elinde açık snapchat varken bir hata yapmadı ve Jordan Khaled ve DJ kabının üstünden sıçrayarak smacı vurdu.

Glenn Robinson – 50

Robinson’dan ben açıkçası bu yarışmada ne beklediğimi hiç bilmiyordum. Başta bir kişinin üstünden smaç vurmaya yeltenen Robinson, sonra bir kişi daha ekledi. Bir daha smaca yeltendiğinde bu sefer topun daha yüksekte tutulmasını istedi. Bu isteğin ardından topu tutan oyuncu, arkadaşını sırtına aldı ve Robinson bu ikilinin üstüden sıçrayarak smacı gerçekleştirdi. Bana göre bu smaç yarışmanın en güzel 3. smacı idi.

Derrick Jones Jr – 45

D-League’de vurduğu smaçların videolarını son bir kaç ayda hepimiz görmüştük. Kısa şortla sahaya çıkan UNLV’li çaylak, adeta Suns takımının yarısını pota altına dizdi. 4 kişinin üstünden sıçrayan Jones, güzel bir smaca imza atsa da, ilk oyuncunun omzuna bastırarak güç alması, smaçın notunu kırdı.

Aaron Gordon – 38

Kesinlikle smaç yarışmasında en heyecanlandığım andı. Aaron Gordon parkeye çıkıyordu. O da nesi, Star Wars müziği çalmaya başladı. Top yerine kumandayı eline alan Gordon, basketbol topunu taşıyan bir drone’u kontrol ediyordu. Çok orijinal bir fikir. İlk hemen aklıma drone topu havada tutarken topu drone’un elinden alıp 360 vurmasını bekledim. Ancak Gordon zamanlamayı ayarlayarak dronedan düşen topu yakalayıp bacak arası vurmak istiyordu. Fikir güzel olsa da Gordon bunu ancak 4. denemesinde gerçekleştirdi. İlk denemesinde gerçekleştirse kesin 50 alçağı smacın ardından Gordon’ın geçen seneki tavanının olmadığını yarışmanın başında gördük maalesef.

Birinci Tur İkinci Ayak

Aaron Gordon – 34

En düşük skoru alan oyuncunun başladığı 2. ayakta Gordon tam anlamıyla bir hayal kırıklığıydı. Çok spektaküler bir smaç denemesinde bulunmayan Gordon, denemelerinde başarısız olunca, geceyi beklentilerin çok ama çok altında tamamladı.

DeAndre Jordan – 43

Uzun oyuncular genelde bu yarışmalarda çok öne çıkamıyorlar çünkü kısa oyuncuların havada daha fazla hareket etme kabiliyeti oluyor. Jordan’ın vurduğu aynı smacı Jones’un ya da Gordon’un vurması daha estetik gözüküyor. 360 döndükten sonra bacak arası smacı tamamlayan Jordan, topu çembere sert vuramayınca, ortaya çok yumuşak bir bitiriş ve 45 puanın altında bir skor çıktı.

Derrick Jones Jr – 50

Benim için yarışmanın en estetik smacı buydu. Takım arkadaşı Devin Booker’dan yardım alan Jones, Booker topu potanın kenarından çarptırdıktan sonra bacak arası smacı vurmayı ilk denemede başardı ve gecenin 2. 50 puanını kaptı.

Glenn Robsinson – 41

İlk smaçından aldığı 50 puanla finali büyük ihtimalle garantilemiş olan Robinson, 2. smaçında çok riske girmeden 360 üstüne hafif bir değirmenle finalin yolunu tutmayı başardı.

Final Turu Birinci Ayak

Glenn Robinson -44

Final turunda yarışmaya ilk defa katılan 2 oyuncu vardı. İlk turda 2 kişiyi üst üste vurduğu smacın ardından Robinson’ın sadece Paul George’un üstünden smaç vurması çok orijinal bir smaç değildi ve final turu çok vasat başladı.

Derrick Jones Jr – 37

Vasat başlayan final turu daha da kötüye gitti. Biraz heyecanlı olduğu gözüken çaylak, 3 kişinin üstünden bacak arası smaçını gerçekleştirmeye çalışsa da, 3 denemesinden de faydalanamadı ve 40 puanın altında kaldı.

Final Turu İkinci Ayak

Derrick Jones Jr – 50

Son smacına çıkan Jones, yerden seken topu alıp bacak arası smacı vurmayı başardı. Bence 50 puan değerinde olmayan bu smaç, mücadelenin yakın tutulması açısından  jüriler tarafından 50 tam puan ile ödüllendirildi.

Glenn Robinson – 50

2003-2004 Fred Jones’un şampiyon olduğu seneden beri Pacers bu ödülü kazanamamıştı. Robinson 43 puana geçmesi durumunda ödülün sahibi olacaktı. 3 kişinin üstünden sıçrayan Robinson, topu bacaklarının altına indirdikten sonra ters bir smaç vurarak gecenin en güzel smaçlarından birini gerçekleştirdi. Robinson yarışmayı kazansa da, mücadele beklentilerimizin altında kaldı. Yarın akşam All-Star etkinliklerinin son ayağı Doğu – Batı karşılaşması için ayakta olacağız!

Eğer sizin de bizim gibi bu yarışmadan sonra ağzınızda kötü bir tat kaldıysa, gelin bunu geçen seneki LaVine-Gordon düellosu ile çalkalayalım.

Yazar: Baran Sönmez

Resim (http://www.sportingnews.com/au/nba-au/news/nba-all-star-slam-dunk-contest-glenn-robinson/1i46hn7jtq8dy1pr15jklr4vr6)
Youtube (https://www.youtube.com/user/NBA)